MOSFET od środka

Bez akademickich rozważań, upraszczając: Tranzystory  MOSFET – akronim od: Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistors- różnią się od tranzystorów bipolarnych zasadą działania.  Parametry tranzystorów unipolarnych czyli właśnie MOSFET, są  zazwyczaj lepsze niż tranzystorów bipolarnych. Szybsze czasy przełączania, mniejsze moce start, większe wartości prądów, znacznie łatwiejsze sterowanie.      W przeciwieństwie do tranzystorów bipolarnych, które sterowane  są prądowo, tranzystory  MOSFET są sterowane napięciowo. W dużym uproszczeniu oznacza to że stopień  otwarcia   MOSFETY’a zależy nie tyle od prądu pobieranego w celu „zadziałania” tranzystora, zresztą prąd ten jest bardzo mały, ile od napięcia sterującego
 
Podając na bramkę tranzystora MOSFET typu N dodanie napięcie, wytwarza się  pole elektryczne w obszarze bramki (GATE);  ładunek elektryczny na bramce powoduje, że region P pod bramką przekształca się w region typu N (rys 1).  Ta konwersja, nazywana jest  zjawiskiem inwersji powierzchniowej, umożliwia ona przepływ prądu między drenem a źródłem przez materiał typu N.
 
Obszar między drenem a źródłem może być przedstawiany w modelu jako rezystor, jednak taki „rezystor” nie zachowuję się liniowo, jak ma to miejsce w przypadku  konwencjonalnego rezystora.
 
Użytecznym produktem ubocznym procesu produkcyjnego w tranzystorach  MOSFET jest wewnętrzna dioda pasożytnicza utworzona między źródłem a drenem, nazywana w literaturze „body diode”. Dioda ta może być, i w praktyce jest, bardzo użytecznym elementem w wielu zastosowaniach.
Budowa wewnętrzna tranzystora MOSFET N