DHCP -Dynamic Host Configuration Protocol.

Bez akademickich rozważań, upraszczając: Urządzenia sieciowe musza rozróżniać siebie na wzajem. Musza wiedzieć gdzie przesyłać informacje. Jeżeli połączymy ze sobą dwa komputery  zazwyczaj nie będzie z tym problemu. jeżeli jednak tych komputerów będzie więcej, wówczas może dojść do sytuacji w której żaden z nich nie będzie w stanie porozumieć się z innymi
 
Jednym ze sposobów eliminacji tego problemu, jest przypisanie adresu każdemu z komputerów.  Wówczas komputer A chcący nawiązać połączenie  z komputerem B oznacza listy (pakiety) kierowane do komputera B stosownym adresem. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku listów tradycyjnych.  Jednak  powstaje pytanie: kto lub co ma te adresy przydzielać. Może to robić  pan informatyk ręcznie, ale można to zadanie powierzyć  odpowiedniemu urządzeniu sieciowemu.
 
Jedna z metod automatycznego przypisywania adresów jest DHCP - protokół automatycznej konfiguracji hosta. Protokół ten jest zmodyfikowaną wersja BOOTP. Jak sama nazwa wskazuje służy do przekazywania informacji konfiguracyjnych dotyczących danej sieci, do (nowo) podłączonego urządzenia sieciowego. Za przekazywanie informacji konfiguracyjnych  odpowiedzialny jest serwer DHCP. Natomiast za żądania przekazania konfiguracji,  oraz pozostałą komunikacje z serwerem DHCP odpowiada kliencki moduł DHCP.
 
Serwery DHCP obecnie wbudowane są w nawet najprostsze routery. Moduły klienckie natomiast w większość urządzeń sieciowych i wszystkie współczesne systemy operacyjne. Informacje wymieniane pomiędzy serwerem DHCP a klientem mają postać komunikatów. Serwery DHCP mogą pracować w trzech trybach:
 
MANUALNYM- Klientowi przydzielany jest  adres lecz bez odwoływania się do puli adresowej.

AUTOMATYCZNYM- klientowi przydzielany jest adres z puli adresowej  Adres ten nie podlega po pewnym czasie unieważnieniu.
 
 DYNAMICZNYM -  Klientowi przydzielany jest adres z puli adresowej. Adres ten po określonym czasie, zwanym czasem dzierżawy,  może zostać unieważniony bądż tez, jeżeli zażąda tego klient, odnowiony. Okres dzierżawy może wynosić od kilku minut do kilku dni.
 
Klient który został przyłączony do nowej sieci , wysyła komunikat DHCPDISCOVER w celu nawiązania współpracy z serwerem DHCP. Serwer(y) odpowiadają na ten komunikat, komunikatem DHCPOFFER. W treści tego komunikatu, umieszczony jest miedzy innymi oferowany adres, ale także proponowany czas dzierżawy. Klient e celu realizacji transakcji posługuję się identyfikatorem. Identyfikator ten może być tworzony w oparciu o adres sprzętowy MAC Klienta lub inny sposób, np. w oparciu o DUID.
 
Ponadto, w celu poprawnej komunikacji pomiędzy serwerem DHCP  klientem, tworzony jest tak zwany identyfikator transakcji.
 
Klient po odebraniu jednego bądź kilku, z różnych serwerów, komunikatów DHCPOFFER,    decyduje się na skorzystanie z usług konkretnego serwera a następnie wysyła na adres rozgłoszeniowy komunikat DHCPREQEST. Komunikat ten zawiera id serwera z którego usług klient zamierza skorzystać a także przydzielony adres. Komunikat DHCPREQEST odbierany jest przez wszystkie serwery DHCP, jednak tylko ten którego id zawarte zostanie w komunikacie zapisuje informacje o powiązaniu klienta, a następnie potwierdza klientowi transakcje wysyłając mu komunikat DHCPACK.  Inne serwery zapominają o zdarzeniu.